Poznámky k rodu podstatných jmen v ruském jazyce. Shrnutí lekce "Pohlaví podstatných jmen. Obecná podstatná jména." II. Zahřát se. Kontrola domácích úkolů
Systém L.V
Polyakova učebnice ruského jazyka
Cíle lekce: Vytvořte si představu o rodu podstatných jmen.
Seznámit se s algoritmem určování pohlaví, naučit se určovat rod podstatných jmen pomocí algoritmu.
Rozvíjejte schopnost vyjednávat, rozdělovat práci, hodnotit svůj přínos a celkový výsledek své činnosti.
Pěstujte lásku k ruskému jazyku.
Během vyučování.
jáOrganizace času.
Otevřu sešit
A dám to na úhel
Já, přátelé, to před vámi nebudu skrývat
Držím pero takhle.
Budu sedět rovně, nebudu se ohýbat
jdu do práce.
II. Opakování probrané látky.
1.Diktát slovní zásoby.
(žák u tabule, zbytek píše slova do sešitu)
Bříza, vítr, lopata, týden, ořech, chyba, dovolená, sekunda.
a) Autotest (žáci kontrolují napsaná slova se slovy ve slovníku, který je uveden na konci učebnice).
b) student u tabule zhodnotí svou odpověď (napsal jsem všechna slova správně, neudělal jsem jedinou chybu, umím velmi dobře psát slovíčka).
2. Práce s pravidlem. Konverzace.
Učitel:
Do jaké části řeči tato slova patří?
Student:
Tato slova jsou podstatná jména.
Učitel:
co je podstatné jméno?
Student:
Podstatné jméno je slovní druh, který odpovídá na otázku kdo nebo co a označuje předmět.
Učitel:
Jak se mění podstatná jména?
Student:
Podstatná jména se mění podle čísla.
Učitel:
- Uveďte příklady podstatných jmen v jednotném a množném čísle.
studenti:
Tabulka - tabulky
Strom - stromy
Deska - desky
Učitel:
Co dalšího víte o podstatných jménech?
Student:
Podstatná jména mohou být vlastní nebo obecná podstatná jména.
Učitel:
Jsou mezi slovy, která jsme napsali, správná jména?
Student:
Mezi těmito slovy nejsou žádná vlastní podstatná jména.
Učitel:
Uveďte příklady vlastních jmen.
studenti:
- Novokuzněck, Roman, Tom...
Učitel:
Co dalšího víte o podstatném jménu?
Student:
Podstatná jména mohou být živá nebo neživá.
Učitel:
Dát příklad?
studenti:
Animovaný: pes, papoušek, dívka...
Neživé: řeka, kniha, pero...
Učitel:
Ze slovníku vyberte a zapište slovo, které odpovídá vašemu diagramu (Schémata na tabuli).
Řádek 1 - podstatné jméno, neživé, vlastní, jednotné
2. řádek - podstatné jméno, duše, přídavné jméno, jednotka. h.
3. řada - podstatné jméno, neživé, příslovce, jednotka. h.
(Po dokončení úkolu se provede čelní kontrola)
3. Didaktická hra „Najdi slovo“.
Účel hry: otestovat svou schopnost identifikovat podstatná jména.
Proveďte psychickou úlevu.
Učitel pojmenovává slova, děti tleskají, pokud slovo odkazuje na podstatné jméno.
Slon, zpíval, den, poznámka, krásný, slunečný, knihy, oslík, škola, Novokuzněck, pryč, květiny.
Učitel:
Dokončili jste úkol. Pravidlo dobře znáte a víte, jak rozlišovat podstatná jména.
II. Zpráva k tématu lekce.
Učitel:
Víte hodně o gramatických rysech podstatných jmen, umíte je rozlišovat (zobrazení „portrétu“ podstatného jména, který sestavili při studiu gramatických rysů podstatného jména sami studenti).
Ale to není vše. Dnes se seznámíte s dalším gramatickým rysem - tím je rod podstatného jména (na portrétu se objeví záznam: rod podstatného jména).
III.Učení nového materiálu.
1. Pozorování změn podstatných jmen podle rodu.
(Pracujte ve dvojicích. Na každém stole je obálka s kartičkami se slovy. V této fázi se rozvíjejí dovednosti spolupráce se sousedem, vzájemné naslouchání a schopnost prokázat svůj názor)
Dům, země, stůl, jezero, kniha, hnízdo, moře, škola, chléb.
Učitel:
Slova, která jsou na kartičkách v obálkách, rozdělte do tří skupin.
(Studenti plní úkol u svých stolů. První dvojice, která úkol splnila správně, umístí slova na tabuli do tří sloupců. Na tabuli se objeví poznámka).
dům pozemek jezero
stolní kniha moře
chléb školní hnízdo
Učitel:
Proč jste do první skupiny zařadil slova dům, stůl, chleba?
Student:
Nahradili slova on, můj. Tato slova nemají konce.
Učitel:
Co můžete říci o slovech druhé a třetí skupiny?
Student:
Slova druhé skupiny lze nahradit slovy „ona je moje“.
Ke slovům třetí skupiny můžete přidat slova „to je moje“.
Učitel:
Pokud lze k podstatným jménům přidat slova „on je můj“, tato podstatná jména odkazují na podstatná jména mužského rodu, „ona je moje“ je ženského rodu a „to je moje“ je středního rodu.
Učitel:
Může se podstatné jméno měnit podle rodu?
(Studenti se snaží změnit jakékoli podstatné jméno podle pohlaví)
Student:
Podstatné jméno nemůže změnit rod.
Učitel:
Podstatné jméno se nemění podle rodu, má rod.
2. Sestavení algoritmu pro určení rodu podstatného jména.
Učitel:
Rozdělte se do 4 skupin. (Lze dělit podle zájmů, podle hodností...)
Každá skupina musí vytvořit tabulku - algoritmus pro určení rodu podstatného jména (práce se provádí na krajinných listech po určitou dobu)
Žáci každé skupiny provedou práci, výsledné tabulky - algoritmy jsou vyvěšeny na tabuli.
Podstatné jméno
PAN. J.r. R.
3. Práce s pravidlem.
Učitel:
Otevřete si učebnici ruského jazyka na straně 109.
Přečtěte si pravidlo.
Žák si přečte pravidlo:
Podstatná jména jsou buď mužského, ženského nebo středního rodu.
Podstatná jména, ke kterým lze přidat slova tento, můj, on, jsou mužského rodu.
Podstatná jména, ke kterým lze přidat slova toto, moje, ona, jsou ženského rodu.
Podstatná jména, ke kterým můžete přidat slova toto, moje, to jsou středního rodu.
Učitel:
Která z výsledných tabulek přesněji odráží pravidlo?
Studenti porovnají výsledné algoritmy s pravidlem, zvolí přesnější algoritmus a prokážou shodu s pravidlem.
Učitel:
Kdo vám může pomocí algoritmu říct, jak určit rod podstatného jména?
Student:
Pokud lze k podstatnému jménu přidat slova „on, můj“, pak je podstatné jméno mužského rodu, „ona, moje“ je ženského rodu a „to, moje“ je středního rodu.
(V této fázi lekce učitel pracuje na utváření obecných vzdělávacích dovedností, dovedností a metod jednání zaměřených na rozvoj organizace činností. Žáci byli rozděleni do skupin, vybrali si skupinu, kde se cítili dobře, zvolili žák, který si udělal poznámku do listu Žáci samostatně stanovili sled akcí, naučili se vyjednávat, rozdělovat práci Poté měli zhodnotit celkový výsledek činnosti Učitel provedl individuální kontrolu skupin, pomáhal s obtížemi která vznikla).
IV.Tělesné cvičení.
1. Hromadné učení básně o rodech podstatných jmen.
Ženský - budu si pamatovat.
A já řeknu: ona je moje.
A budu si pamatovat mužský rod -
A znovu řeknu - je můj.
Střední rod je můj.
Toto je vaše pravidlo.
2. Cvičení zaměřené na rozvoj pozornosti.
Po třídě jsou kartičky se slovy:
Déšť, tráva, obloha, hrudka, dívka, slunce, jablko, sklizeň, okurka.
Učitel:
Vyjmenuj podstatná jména, která jsou ženského, mužského a středního rodu.
studenti:
Ženský: tráva, dívka.
Mužské: déšť, hrouda, sklizeň.
Kastrát: nebe, slunce, jablko.
VI. Primární konsolidace.
Studenti provádějí na str. 109 cvičení č. 240
Nejprve zapište podstatná jména ženského rodu, potom rodu mužského.
Orel, sova, hnízdo, kůň, mrak, doktor, kolo, bažina, osika, sláma, myš, okno.
(Cvičení se provádí s komentářem na tabuli)
Učitel:
Jaká slova jsme nezařadili do žádné ze skupin? Proč?
Student:
Mrak, kolo, bažina, okno. Toto jsou střední podstatná jména. Můžete k nim přidat slova it, mine.
PROTI.Samostatná práce.
Na tabuli je napsán rozlišený text.
Hnaný, na sever, velkým, větrem, mrakem.
Učitel:
Udělejte z těchto slov větu a zapište ji. Určete rod podstatných jmen.
Učitel:
Přečtěte si větu, kterou jste napsal.
Student:
- Vítr hnal velký mrak na sever.
Učitel:
- Pojmenujte podstatné jméno ženského rodu.
Student:
- Není tady.
Učitel:
Pojmenujte podstatná jména a určete rod.
Student:
Vítr je můj, mužský.
Sever je můj, mužský.
Oblak je můj, střední.
VI.Shrnutí lekce.
O jakém gramatickém rysu podstatného jména jste se dnes dozvěděli?
Jak určit rod podstatného jména?
VII.Domácí práce.
S. 109, býv. 241, pravidlo.
Doplňkový materiál.
Zapište názvy předmětů nebo jevů, které tomuto časově předcházely, určete rod.
Večer - den
Kráva - tele
Kefírové mléko
Podzim, léto
Ráno - noc
Ke stažení materiálu nebo!Předmět. Rod podstatných jmen.
cílová. Seznámit se s technikami určování rodu podstatných jmen, rozvíjet pravopisnou bdělost, řeč, myšlení, rozvíjet schopnost určovat rod podstatných jmen, zlepšovat schopnost vyhledávat podstatná jména, určovat jejich morfologické znaky
představit obecná podstatná jména, vzbudit zájem o předmět a aktivovat kognitivní aktivitu každého studenta;
podporovat vzdělávací aktivitu a schopnost pracovat v týmu.
Zařízení: karty s jednotlivými úkoly, karta úspěchu.
BĚHEM lekcí.
1.Organizace třídy.
2. Opakování a zobecnění probrané látky .
Žiju v tomto světě už dlouho
Předmětům dávám jména.
O jakém slovním druhu je tato báseň? Proč?
V průběhu několika lekcí jsme tento slovní druh studovali. Už toho víme hodně.
Kterému slovnímu druhu se říká podstatné jméno?
Co už o tomto slovním druhu víme?
Jaká další tajná zákoutí nám podstatné jméno odhalí?
Dnes se v lekci vydáme na cestu po zemi PODSTATNÝCH JMEN. Při cestování musíte být velmi opatrní a zobrazit všechna svá pozorování na „mapě úspěchu“.
3. Sdělte cíle lekce.
Tato mapa má tabulku, která je rozdělena do fází lekce a každá fáze je označena klíčovými slovy. Zkontrolujte tuto tabulku. Stanovte si cíle naší lekce.
4. Fáze opakování.
a) V této fázi si vy i já upevníme schopnost identifikovat podstatné jméno, najít podstatná jména mezi ostatními slovními druhy.
Práce v sešitu.
KARTA č. 1
Přečtěte si slova napsaná na kartičce, určete mezi nimi podstatné jméno.
S Ó rock, shromažďovat, umění A kan, s, sn E závaží, sah A r, světlo, zářit, s Ó nádrž, s A klanět se, pozdravit, s A divoký, psí.
Na jaké písmeno začínají všechna slova?
1. Minuta kaligrafie – Ss xia cm sl st
2. Podstatná jména si zapiš do sešitu, podtrhni pravopis v těchto slovech.
Jaké pravidlo musíte znát, abyste neudělali chybu při psaní nepřízvučných samohlásek u kořene slova?
Vyberte zkušební slova pro zapsaná podstatná jména. Jak můžete zkontrolovat pravopis slov s nekontrolovatelnou samohláskou?
Pojmenujte animovaná podstatná jména (KDO?)
obecná podstatná jména (CO?)
Karta úspěchu
3. Práce s jazykolamy:
Moje sousedka Sena pořád spala v seně.
Která slova v tomto jazykolamu znějí stejně?
Jak jsou odlišní?
4. Diferencovaný úkol
Karta č. 1
Sestav a napiš dvě věty s vlastními a obecnými podstatnými jmény.
Karta č. 2
Pamatujte si jména a přezdívky postav v pohádce Alexeje Nikolajeviče Tolstého „Zlatý klíč“
Dřevěný chlapec _____________________. (Pinocchio)
Dívka s modrými vlasy _______________ (Malvina)
Želva _______________. (Tortilla)
Fox ____________________. (Alice)
Kočka ___________________. (Basilio)
Majitel loutkového divadla ______________________ (Karabáš Barabas)
Karta č. 3
Podtrhni vlastní podstatná jména.
Slavný skautský pes se jmenoval Julbars. Jako první letěl do vesmíru pes Lajka. Pes Belka navštívil vesmír dvakrát.
(Zaškrtněte 1 studenta z každé úrovně.)
Karta úspěchu
FYZICKÁ MINUTKA „Zimní cvičení“
3. Aktualizace základních znalostí.
(Na desce je rébus) míč + zONT + Sprcha = TYČ
Na tabuli: Pohlaví podstatných jmen.
Motivace k učebním činnostem.
1.Gramatická pohádka. Stanovení učebního úkolu.
Rod je rodina, příbuzní. Dnes zjistíme, jaké příbuzné má podstatné jméno.
Před dlouhou dobou podstatné jméno zmátlo své příbuzné, protože. byli si velmi podobní. Jednoho dne vydá dekret: „Kdo se naučí „tajemství“, jak je rozlišit, bude odměněn. Slyšeli o tom manžel a manželka z jiného města. Manžel napsal spoustu slov a řekl: "Ať jsou moje." Manželka si ta slova vzala pro sebe a řekla: "Moje." A všichni ostatní zůstali uprostřed – nadbyteční. Přišli k podstatnému jménu a řekli:
Zde je klíč k mým slovům a říká: "ON, MŮJ."
Ale tady je klíč k mým slovům a říká: "ONA, MOJE."
Jak nazvat pohlaví manželových slov? (MUŽSKÝ)
A co pohlaví manželčiných slov? (ŽENSKÝ)
Jak pojmenovat rod slov uprostřed? (PRŮMĚRNÝ)
Jaký je k nim klíč? (TO JE MOJE)
Na desce se objevují tři domy, každý s nápisem: M.r., Zh.r., S.r.
Podstatné jméno odměnilo manžele a manželku za jejich práci a řeklo: "Děkuji."
Od té doby podstatné jméno nezaměňuje rod a říká:
Na stole:
2. Pravidlo ve verši:
Vzpomenu si na ženský rod
A já řeknu: "Je moje."
A budu si pamatovat mužský rod
A znovu řeknu: "On je můj."
Střední rod: "To je moje."
Toto pravidlo je moje!
Teď je to i tvoje pravidlo,
Podstatné jméno vám to dá.
A Podstatné jméno pro vás připravilo test.
Určete, od kterého domu je klíč?
3. Skupinová práce
Skupina 1 vybírá slova mužského rodu
Skupina 2 vybírá ženská slova
Skupina 3 vybírá střední slova
(Přečtěte si a napište 3-4 slova do sešitu do sloupce)
Karta úspěchu
Morfologická analýza podstatného jména.
Která část ruského jazyka studuje slovní druhy? (MORFOLOGIE)
Nyní ty a já budeme pracovat ve dvojicích (analýza podstatných jmen)
Studenti rozloží žetony a přečtou 3-4 příklady.
Karta úspěchu
Obecná podstatná jména.
- Pohlaví je trvalým rysem podstatného jména.
Formulace problému
Objeví se slova: klid JASNÁ DÍVKA
Určete, jaký druh těchto podstatných jmen Studenti vyjadřují své
názor
Vedle slov se objevují jména „Lena - klid" , Studenti určují pohlaví
„Vasya je chytrý“
Řekni mi, teď můžeme určit pohlaví jména
podstatné jméno " klid “ a „CLEVER“.
Učitel obrátí vlastní jména a dopadne to
"Lena je JASNÁ DÍVKA", "Vasya je tichá"
Můžete to říct? Tato podstatná jména
Čeho zajímavého jste si všimli? může být jako mužský
takže je to ženské?
Ale rod je stálý morfologický Proč jsou některá jména
znak podstatných jmen. podstatná jména mohou
Jaká otázka vyvstává poté, co zvažujete, že jste muž i
tyto příklady? Jaký problém máme a je ženský?
vyřešit v dnešní lekci? Jak se tato slova nazývají?
Objevování nových poznatků V ruském jazyce existují podstatná jména s koncovkou –а (-я) v jednotném čísle, která jsou mužského rodu, pokud označují osoby muže, a rodu ženského, pokud označují osoby ženského pohlaví.
Jak byste nazvali rod takových podstatných jmen?
Taková podstatná jména se nazývají druhová podstatná jména.
Přečtěte si báseň Olega Grigorjeva
Váza
Táta povalil vázu;
Kdo ho potrestá?
To je štěstí, to je štěstí, -
Řekne si celá rodina.
No, co když bohužel
Udělal jsem to!
Jsi vandrák, jsi blázen!
Budou o mně mluvit.
(O. Grigorjev)
Najděte obecná podstatná jména.
Určete jejich pohlaví. Jaké slovo vám pomohlo?
Karta úspěchu
4. VÝSLEDEK LEKCE
Stavění sněhuláka
Analýza mapy úspěchu DOMÁCÍ ÚKOL
Hra „Dárek od sněhuláka“
Dívky - hrušky, chlapci - banán a hosté - jablka.
Gramatické téma: Rod podstatných jmen.
Lexikální téma: Existují pravidla, která je třeba se naučit.
Účel lekce: Naučte žáky určovat rod podstatných jmen.
úkoly:
Rozšířit znalosti studentů o podstatných jménech; představit algoritmus pro určování pohlaví v ruském jazyce;
Podporovat rozvoj písemných a ústních koherentních řečových dovedností, formování funkční gramotnosti ve třídě;
Pěstujte se, abyste byli dobromyslní, zdvořilý a používat „kouzelná“ slova.
Typ lekce: netradiční.
Typ lekce: vysvětlení nového tématu
Metody a techniky: slovo učitele, prvky rozhovoru, vysvětlovací a názorná metoda, srovnávací metoda, metoda interaktivní techniky; tvůrčí činnost žáků, práce se slovníkem ruského jazyka
Zařízení: promítání prezentace (projektor, plátno, studentská tabule)
Technologická část: Prezentační materiály, elektronická učebnice.
Motto lekce:
Abychom si navzájem dávali radost,
Musíte být laskaví a zdvořilí.
(Snímek č. 1)
Během vyučování
Pozdrav od učitele.
Slovo učitele:Dnes zahájíme naši lekci reflexí.
Text zamyšlení (hraje symfonická hudba „The Four Seasons“ od Chopina):
Pokud se ráno zamračíme,
Laskavost nám pomůže.
Pojďte, děti, dejte se dohromady.
A usmívejte se na sebe! (Snímek č. 2)
Slovo učitele: usmíval ses? Jak hezké je dívat se na člověka, který se usmívá. Úsměv dělá život o něco šťastnějším a laskavějším. Myslím si, že naše lekce proběhne v přátelské atmosféře a přínosem pro všechny.
Pracujte na desce.
Devatenáctého ledna.
Třídní práce.
2. Průzkum domácích úkolů.
Lexikální téma:
"Jak bys chtěl žít, příteli?"
Téma gramatiky: "Vlastní a obecná podstatná jména."
3.1. Aktualizace znalostí.
1) Pravopis minuty
Cvičení 216, str.94. Zkontrolujte domácí úkol pomocí sady písmen magnetické abecedy.
Země, část světa, Evropa, Asie, jih, oceán, moře, řeka, step.
4. Vedení dialogu k formulaci nového tématu.
Slovo učitele: Znáte podstatné jméno?
Navrhuji zahrát si hru, která vám pomůže zjistit, jak hluboké jsou vaše znalosti na téma „Podstatné jméno“
4.1. Hra "Ano - Ne"
Je podstatné jméno slovním druhem? (Ano!)
Podstatná jména odpovídají na otázky: který, který, který, který? (Ne!)
Podstatná jména odpovídají na otázky SZO? Co? (Ano!)
Označují podstatná jména činnost předmětu? (Ne!)
Odkazují podstatná jména na věci? (Ano!)
Chlapec, dívka - animovaná podstatná jména ?(Ano!)
Kniha, aktovka - neživá podstatná jména? (Ano!)
Aktobe, Pamír - obecná podstatná jména? (Ne!)
Noviny, moře - vlastní podstatná jména? (Ne!) (Snímek č. 3)
Slovo učitele. V naší řeči často používáme podstatná jména, ale všimneme si vždy, co to jsou? Koneckonců, podstatná jména, stejně jako lidé, mají své vlastní vlastnosti.
Chtěli byste se o podstatných jménech dozvědět ještě více? Pak prozkoumejte tato slova z jiné perspektivy.
4.2.Přečtěte si slova vytištěná na rozstříhaných kartičkách. co jsou to za slova?
Problém : Dokážete rozdělit stejná slova do tří skupin?
Pracovat v párech. Studenti si tato slova zapisují do sešitů a třídí je podle pohlaví.
Karafiát, pomněnka, růže, heřmánek, jabloň; pole, strom, slunce, seno, léto, ráno; autobus, tramvaj, trolejbus, vlak, traktor (podstatná jména).
Slovo učitele. Vysvětlete svůj výběr.
5. Společné „objevování“ nových poznatků.
Podle jakých kritérií se rozlišují podstatná jména? (Dá se o nich říct – ona, moje. On, můj. Zbytek patří do třetí skupiny.)
Chlapi, možná někdo ví nebo může hádat, jak se toto rozdělení slov nazývá?
Slova jsme klasifikovali podle pohlaví. v prvním sloupci jsou podstatná jména Zh.r., ve 2 - M.r., ve 3 - St.r.
Slovo učitele. Ukazuje se, že můžete určit rod podstatných jmen. Abychom mohli správně a krásně mluvit a psát, musíme znát rod podstatných jmen.
Téma naší lekce: „Pohlaví podstatných jmen“ (snímek č. 4 kliknutím)
Jak rozumíte slovu rod? (Toto je rodina, příbuzní)
Jaký je náš učební cíl pro tuto lekci? (Naučte se určovat rod podstatných jmen)
5.1. Práce podle elektronické učebnice.
3. třída. Moje rodina a já. Gramatika. 1- úkol.
Měkká znamení po syčivých
nelze napsat nelze napsat
Na konci podstatných jmen Na konci podstatných jmen
ženský v jednotkách počet mužského rodu v jednotkách. číslo
Řeč, pomoc, žito, mládež, myš, chýše, pláštěnka, doktor, garáž.
Slovo učitele: Kluci, podstatná jména v množném čísle nemají rod. Kalhoty, nůžky, brýle, sáně, brusle. (Snímek č. 5)
6.Upevnění lekce.
Lexikální téma naší lekce je „Existují pravidla, která se musíte naučit“
6.1. Cvičení 217, str. 94. Příběh „Problém“ od Valentiny Oseevy.
Z literární teorie: co je to téma? Jaká je hlavní myšlenka textu?
Jak určit hlavní téma textu?
Téma je předmět, hlavní obsah.
Jaká je hlavní myšlenka textu?
Hlavní (hlavní) myšlenka textu je hlavním analyzujícím prvkem.
Hlavní myšlenka textu je obsažena v jeho formě a je odhalena v hlavních tezích, argumentech a závěrech autora k hlavnímu tématu textu.
A) Čtení příběhu.
B) Která věta prozrazuje hlavní myšlenku příběhu? (-Nicméně existují pravidla, která jste se ještě nenaučili.)
O) Co je vyjádřeno v názvu příběhu: téma nebo hlavní myšlenka?
6.2 Uspořádejte jednání postav v příběhu v chronologickém pořadí.
Starý muž Osmiletý chlapec
Bylo tam pět předmětů, dohonil jsem starého muže a zakřičel: „Spadl jsi
S obtížemi zvedl knihu. Nepomohlo zvednout knihu.
„Nicméně existují pravidla, která pravidla se chlapec nenaučil?
které jste se ještě nenaučili.“ Úcta ke starším. Chlapec by měl
slušně oslovit kolemjdoucího,
protože je starší,
a pomozte zvednout knihu.
6.3.Tvůrčí práce. POSLOUCHÁNÍ HUDBY.
- A teď lidi, poslouchejte hudbu, měli byste se trochu zasnít o tom, jaký by měl být slušně vychovaný člověk, a napsat o tom 2-3 věty (miniesej)
(Přítel by měl být laskavý, slušně vychovaný, neurážet, pozdravovat atd.)
Kluci, jaká kouzelná slova znáte?
Slovo učitele. Je vhodné si připomenout motto naší lekce:
Abychom si navzájem dávali radost,
Musíte být laskaví a zdvořilí.
Na snímku číslo 6. Etiketa je pravidla lidského chování mezi ostatními lidmi.
Člověk potřebuje hodně vědět: jak daleko by měl být při rozhovoru s různými lidmi a jak je oslovit a jak se chovat u stolu. Jak se oblékat, jaké chování by mělo být na veřejných místech. A mnohem víc. Lidé vymýšleli pravidla pro všechny případy chování a nazývali je etiketou.
Jak se říká člověku, který zná všechna pravidla etikety a dodržuje je?
(Říká se mu kultivovaný, vzdělaný člověk.)
6.4 Práce podle učebnice. Př. 223, str. 96.
Pracujte na desce.
6.5. Práce s méně úspěšnými.
Leták.
1) Chlapec zakřičel na kolemjdoucího: "Řekni mi, kolik je hodin?" Při oslovování kolemjdoucího se chlapec dopustil tří chyb. Jaké chyby udělal?
2) „Jedna dívka si stěžovala své matce: „Ten chlapec na dvoře je tak ignorantský! Pebbles mě volá"
- Jak mu říkáte? - zeptala se máma
"Vůbec mu nevolám," odpověděla Galya, "jen na něj křičím: "Hej, ty!" Řekni mi, má Galya pravdu?
3). „Kolya přichází do třídy, do školy. Učitel stojí u dveří své třídy. Když ji Kolja uviděl, byl potěšen, rozběhl se k ní a začal jí vyprávět, jaký zajímavý film včera sledoval. Jaké chyby udělal Kolja?
6.5. Zajímavá stránka „Věděli jste, že...“.(Snímek č. 7)
-V mnoha jazycích světová (například angličtina, turečtina, čínština, arménština atd.) podstatná jména nemají rod.
-Ve staré ruštině, kromě tvarů jednotného a množného čísla existovalo i dvojčíslí (dvě tabulky, dvě houby atd.).
7. Zobecnění.
Dnes jsme si rozšířili znalosti o podstatném jménu: změna podle pohlaví. Při čtení textu „Úkol“ od V. Oseevy jsme viděli čin chlapce, který nepomohl staršímu muži. Abyste byli zdvořilí, měli byste co nejčastěji používat „kouzelná“ slova, díky nimž se budete cítit teplejší, šťastnější a jasnější. Ve slově je velká síla. Vlídné slovo dokáže člověka rozveselit v těžkých chvílích a dokáže mu zvednout náladu. Ale nejsou to jen naše slova, která by měla být laskavá. Je nutné, aby vaše jednání bylo rozumné, jasné, takové, abyste se za něj nikdy nemuseli červenat a stydět. Vždy se musíme snažit být ve všem užitečnými lidmi.
Záložní materiál.
Chlapi, abyste měli jistotu, že jste zvládli gramatické téma, nabízím vám následující úkol.
Práce podle elektronické učebnice.
3. třída. Moje rodina a já. Kontrola úspěchů (snímek č. 8)
Slovo učitele: Dobře! Úkol jsme splnili.
8.Domácí úkol. (Snímek č. 9) Cvičení 225, str.97. Nepovinný úkol. Napište "Není potřeba, děkuji."
9. Reflexe. (Snímek číslo 10)
Chci říct, že...
Bylo to pro mě zajímavé...
10. Shrnutí lekce. Sebevědomí.
Vývoj lekce na téma „Pohlaví podstatných jmen“
5. třída (podle učebnice M.M. Razumovskaya)
Karbainová Irina Fedorovna,
učitelka ruského jazyka a literatury
MBOU "Ljubinskaja střední škola č. 1"
Téma "Pohlaví podstatných jmen"
Cíle lekce:
Po dosažení předmět výsledky: prohloubit a rozšířit znalosti studentů na toto téma (rod nesklonných jmen); naučit se správně určovat rod podstatných jmen a koordinovat je s ostatními slovními druhy;
Po dosažení meta-subjekt výsledky: rozvíjet schopnost stanovit si kognitivní cíl, vyjádřit a argumentovat svůj názor.
Po dosažení osobní výsledky: utváření hodnotového postoje k jazyku, zvládnutí norem spisovné výslovnosti pro utváření kultury řeči.
Typ lekce: kombinovaná na principu opakování a principu novosti.
Kroky lekce
Cíle etapy
Výsledek
Interakce ve vzdělávacím procesu
Kontrolní a posudková činnost
meta-subjekt
předmět
Akce učitele
Akce studentů
1.Organizační moment
organizování pozornosti a vnitřní připravenosti, vytváření atmosféry dobré vůle a tvůrčí činnosti
Náš zvonek zazvonil včas.
Jste připraveni zahájit lekci?
Je vše na svém místě? Vše je v pořádku?
Učebnice Razumovské, pero, sešit?
Chce každý odpovídat a získat známky?
Všichni tady chtějí studovat?
Sednout si tedy může každý.
Kluci, jsem rád, že vás vidím ve třídě. Jste zde, abyste se naučili správně a krásně psát a mluvit.
Otevřete sešity a zapište si datum a práci ve třídě.
Zhodnoťte jejich připravenost na lekci a posaďte se k jejich lavici.
Chlapi, dnes se každý z vás pokusí ohodnotit svou práci bodově. Opravdu chci, aby vaše skóre bylo blíže k nejvyšším. Ale k tomu musíte tvrdě pracovat. Přeji Vám hodně štěstí.
2. Aktualizace znalostí, stanovení výchovných problémů, stanovení cílů.
opakování probrané látky nezbytné pro „objevování nových poznatků“ a identifikaci úskalí v jednotlivých činnostech každého studenta
Rozvíjet schopnost vyvozovat závěry;
Rozvoj schopnosti stanovit si kognitivní cíl.
Vysvětlete studovaný pravopis
Rozvíjet schopnost identifikovat slovní druhy
Znát algoritmus pro určování rodu podstatných jmen
Zapište si diktát slovní zásoby, vysvětlete probrané pravopisy slovy.
Diktát slovní zásoby.
Šít, vánice, žebrat, mravenečník, budova, střelba, brožura, bezelstný, zřícenina, moře, slunce, písek, vánek, porota, gigantický.
Vyjmenuj podstatná jména z diktátu.
Otestujte svůj záznam pomocí záznamu na snímku.
Zopakujme si:
co je podstatné jméno?
Jak se mění podstatné jméno?
Pojmenujte jeho stálé znaky.
Jak se určuje rod podstatných jmen?
Uveďte koncovky podstatných jmen a určete jejich rod v diktátu slovní zásoby.
– Po poslechu „Funny Rhymes“ formulujte téma lekce:
Mužský rod je samozřejmě můj:
moje zahrada, můj bratr, moje židle.
Ženská, vzpomínám si;
O čem řeknu, je moje:
moje pero, můj cloud a můj notebook.
Střední rod je můj:
Moje okno, moje vesnice.
Jaké je téma naší lekce?
Zapište si téma lekce do sešitu.
Co budeme dělat ve třídě?
Co potřebujeme vědět, abychom určili pohlaví např. slova POROTA?
Jaký závěr lze vyvodit o našich znalostech o rodu podstatných jmen?
Zaznamenejte cíle na tabuli:
Opakovat
Přidejte do algoritmu
Pamatujte na pohlaví některých slov
Vytváří v lekci problematickou situaci.
Problematická otázka:
– Proč potřebujeme umět určit rod podstatných jmen?
Proč říkáme, že podstatné jméno má rod, ale přídavné jméno se podle rodu mění?
Zapište slova podle pokynů učitele.
Připomenou si látku podle témat a vysvětlí pravopis slov. Jsou zaznamenány obtíže.
Sebevědomí.
Úkol dokončete jednotlivě v sešitech.
Spojte dokončený úkol se snímkem.
Přední práce
Odpověz na otázku.
Sebevědomí.
Docházejí k závěru, že je pro ně obtížné určit pohlaví slova POROTA.
Formulujte téma lekce. (Pohlaví podstatných jmen)
Stanovení cílů.
Určete rod podstatných jmen.
Slovo neodpovídá algoritmu určení pohlaví
Docházejí k závěru, že tyto znalosti nestačí k určení pohlaví všech slov v ruském jazyce.
Jsou předkládány a diskutovány hypotézy:
Mluvte správně a kompetentně
Kritéria:
1 slovo napsané správně - 1 bod, špatně - 0 bodů
1 správná definice – 1 bod, nesprávná – 0 bodů.
3. Objevování nových poznatků
Zajištění vnímání, porozumění a počátečního upevnění definice rodu podstatných jmen a jejich použití v řeči studenty.
Vyjádřete svůj názor a argumentujte.
Analyzovat, budovat logické uvažování, systematizovat.
Kompetentní konstrukce ústních výpovědí.
Práce s učebnicí. Na úkolech ke cvičení pracujeme ve dvojicích. Cvičení 724.
Pozorování používání podstatných jmen různého druhu v textu.
Cvičení 725.
Jaký závěr lze vyvodit z vašeho pozorování?
– Vyberte si pro sebe nový
informace.
Tělesná výchova minuta. 1. Abyste si toto pravidlo lépe zapamatovali, doporučuji poslechnout si básničku a udělat několik tělesných cvičení.
Vzpomenu si na ženský rod
A já řeknu: ona je moje.
A budu si pamatovat mužský rod
A znovu řeknu: je můj
Střední rod: to je moje
Toto je vaše pravidlo.
2 Řeknu vám podstatná jména, pokud jsou ženského rodu, pak tleskáte; jdeš-li k muži, dupneš, a když jdeš k muži, roztahuješ ruce do stran. Takže začněme:
Penál, slunce, podlaha, noc, stůl, země, srdce, táta, hruška, jablko, pomeranč, nebe, růže, tučňák.
Pamatovat si!
Záznam do notebooku:
Šampon - m.r., mozol - zh.r., bota - zh.r., příjmení - zh.r., tyl - m.r., fazole - zh.r., jiřina - m.r., závoj - zh.r., piano-m.r. , káva-m.r.
Sestavte frázi s těmito podstatnými jmény podle schématu: přídavné jméno + podstatné jméno.
bolavý mozol černý klavírní zelené fazolky krásný tyl tmavý závoj voňavý šampon
moje příjmení je neobvyklé dahlia
dámská obuv lahodná káva
Jak odpovíte na problémovou otázku po dokončení tohoto úkolu?
Pracují na cvičení ze sekce „Učíme se mluvit na lingvistické téma“.
Pracujte ve dvojicích a odpovězte na otázky položené ve cvičení.
Docházejí k závěru, jak určit rod podstatných jmen pomocí přídavných jmen, ke kterým se vztahují.
Je třeba si pamatovat rod nesklonných slov.
Sebevědomí.
1 správně napsaná fráze - 1 bod, špatně - 0 bodů
4. Upevňování nových poznatků
Vytvořte v dětech představu o tom, jak se toto pravidlo používá, a upevněte jej v praxi.
Rozvíjet schopnost vyvozovat závěry;
Propojte informace o tématu lekce s praktickými cvičeními,
Na jaké otázky odpovídají slovesa v minulém čase? Určete rod sloves v minulém čase.
1. Obloha byla modrá - čs.
Mládež zpívala - f.r.
Brambory zezelenaly_ – m.r.
Slunce zapadlo - čs.
Jablko je zralé - čs.
Ručník visel -s.r..
2. Diktát selektivní distribuce. 1. řádek napište ženská slova,
2. řada - muž,
3. řada – střední
Vlajka, bouře, francouzština, Moskva, moře, nebe, země, žito, hlavní města, pole, důl, les, náklaďák, čas.
Jak určíte rod podstatných jmen v množném čísle?
Je možné určit rod přídavných jmen v množném čísle?
3- Odpovězte na hlavní otázku lekce: „Proč potřebujete umět určit rod podstatných jmen?“
Studenti by měli být informováni, že pochybnosti o pohlaví vznikají, pokud slovo končí na ь a má nulový konec. V tomto případě se musíte obrátit na slovník a zapamatovat si rod podstatných jmen. V závislosti na tom spojte s přídavným jménem: nemocný (můj) mozol (f.r.), krásný (můj) tyl (m.r.).
Screeningový test.
/Musíte zadat čísla odpovídající slovům v tabulce.../
Mužský
Ženský
střední rod
1.Piano
2.Ručník
3. Prostěradlo
4.Sladkosti
5.Ne
6. Loď
7.Příjmení
8.Vesnice
9.Dojem
10.Cesta
11.Tul
12.Radost
Jeden žák u tabule určuje rod sloves.
Dokončí úkol k upevnění látky, zaškrtnou 1 osobu z řady, jak jmenuje napsaná slova a zdůvodní svůj výběr.
Došli k závěru:
Musíte umět určit rod podstatných jmen, abyste ve větě správně spojili podstatná jména s přídavnými jmény a slovesy v minulém čase v jednotném čísle.
Vyplňte test pomocí znalostí a logického algoritmu.
Vzájemné hodnocení (klávesy na snímku)
Sebevědomí.
5. Odraz činnosti. Příprava shrnutí lekce.
Povědomí žáků o své vzdělávací činnosti, sebehodnocení výsledků své činnosti i celé třídy.
Rozvíjejte schopnost hodnotit své aktivity ve třídě.
Podařilo se vám problém vyřešit?
Co jste se v lekci naučili?
Dávají odpovědi na otázky.
Analyzujte práci v lekci prostřednictvím sebehodnocení.
Vyplňte formulář sebehodnocení.
6. Diskuse o domácích úkolech.
Povzbuďte děti, aby doma pracovaly samostatně a upevnily si látku, kterou se naučily.
Poskytuje návod, jak plnit domácí úkoly. (K dokončení úkolu nahlédněte do slovníku, opakujte ZSP 13-15)
Zapište si domácí úkol: např. 726, ZSP 13-15.
Sebehodnotící list
Sebehodnotící list _______________________________________________________ (studentský FI)5 třída
Fáze práce
Opakování
(diktát slovní zásoby)
Určování rodu podstatných jmen
Skládání frází
Screeningový test
Konečná známka
za lekci
Pravidla bodování
1 správně napsané slovo - 1 bod, špatně - 0 bodů.
Maximálně 15 bodů.
1 správná definice – 1 bod, nesprávná – 0 bodů.
Maximálně 10 bodů.
1 správně napsaná fráze - 1 bod, špatně - 0 bodů.
Maximálně 10 bodů.
1 správná definice – 1 bod, nesprávná – 0 bodů. Maximálně 12 bodů.
Body se sečtou:
"3" - 13-19 bodů,
"4" - 20-31 bodů,
"5" -32 -37 b.
Méně než 13 bodů – „2“
Body za práci
Pokračujte ve větách:
Dnes jsem se ve třídě přesvědčila, že podstatná jména...
Vzpomněl jsem si, že podstatná jména...
Musím zopakovat látku o...
Se svou prací ve třídě jsem spokojená, protože...
Frolovo
akademický rok 2012-2013
Poznámky k hodině ruského jazyka ve 4. třídě
Téma: Rod podstatných jmen. Obecná podstatná jména.
Účel lekce
- Seznámit studenty s obecnými podstatnými jmény a jejich charakteristikou. Rozvíjet schopnost nacházet v textu obecná podstatná jména, schopnost logicky uvažovat, porovnávat a zobecňovat. Obohacovat a rozvíjet řeč žáků. Pěstujte dobrou vůli a zájem o ruský jazyk.
Zařízení: . Multimediální projektor, notebook, plátno, pravopisné slovníky, barevné karty pro zpětnou vazbu, poznámky k algoritmu
Typ lekce: učení se novým poznatkům
Během vyučování
Kroky lekce | Učitelské aktivity | Aktivita studentů | Vytvořil UUD |
1) Organizační moment. Motivace k učebním činnostem | U: - Jste připraveni zahájit lekci? U: Začněme hodinou ruského jazyka | cílová: vytvořit u žáka podmínky pro rozvoj vnitřní potřeby začlenění do vzdělávacího procesu Osobní UUD Komunikativní UUD |
|
2) Aktualizace znalostí | 1) Úvod do tématu. O jakém slovním druhu budeme ve třídě mluvit? Tipni si! Pojmenuji některé objekty v jazyce, Pamatujte, přátelé, zde je moje hlavní tajemství: Když označím proces a znamení, Vždy vám je představuji jako předmět. 2) Test (Příloha 1) Pokračujeme ve studiu podstatného jména a o tomto slovním druhu už toho víte docela dost. Slyšel jsem následující odpověď: "Podstatná jména se mění podle pohlaví, čísla a pádu." Že jo? V ruštině, na rozdíl od angličtiny, finštiny, turečtiny, arménštiny, uzbečtiny, kde neexistuje rozdělení podle pohlaví, podstatná jména patří do jednoho ze tří rodů. Jak můžete určit rod podstatných jmen ve větě? Určete, o jaký druh podstatných jmen se jedná, a přidejte koncovky. (Snímek č. 2) Světlý tyl Skvělý... klokan Nemocný... mozol Baby….šampon Čerstvý... kedluben Horká káva (Kontrola splnění úkolu) (Snímek č. 3) | O podstatném jménu Ne. Podstatná jména spadají do jednoho ze tří rodů: mužského, ženského nebo středního rodu. Rod podstatného jména ve frázi a větě lze určit podle přídavných jmen a zájmen, které s ním souhlasí. Slovní spojení se zapisují do sešitů a vkládají se koncovky. | Cílová: organizovat aktualizaci probrané látky dostatečné pro naučení se nové látky Osobní UUD Komunikativní UUD Kognitivní UUD |
3.Problematické vysvětlení nového materiálu 4. Vytvoření projektu, jak se dostat z problému | Podívejte se na fráze (snímek číslo 4) Přidejte koncovky Strašné...ubrečené velký.. trapný děsivý... ospalý silný... tyran . (2 studenti pracují na zadní straně tabule a poté oznámí výsledky třídě) Pojďme zkontrolovat, které konce jste vložili. Proč jsou konce odlišné? Co je potřeba udělat, aby bylo jasné, jaký konec napsat? (Ukažte na podlahu) | Takže můžeme pojmenovat chlapce i dívku, Obličej je mužský i ženský. Proto jsou přídavná jména buď mužského nebo ženského rodu) | cílová: 1) zaznamenejte příčinu obtíží 2) zorganizovat dialog o problematickém materiálu 3) zorganizovat vyjasnění a shodu na tématu lekce 4) korelace nových poznatků s pravidlem v učebnici Osobní UUD Regulační UUD Kognitivní UUD Komunikativní UUD |
5.Etapa učení se novým poznatkům Práce s učebnicí | Pojďme pracovat s tutoriálem. Hledání cvičení 99. Jsme požádáni, abychom porozuměli zvláštnímu rysu podstatných jmen. 1. deklinace? Jste připraveni to udělat? Jaký druh slova je coura? Práce s návrhy... Tato děvka opět pošpinila notebook Tenhle flákač znovu ušpinil notebook. K jakému závěru jste dospěli? Co to znamená? jak jsi to pochopil? Jaký druh podstatného jména je tedy slob? Pojďme zjistit, jak je nazvat - vaše návrhy. Jaké si myslíte, že bude tématem lekce? Pojmenujte téma naší lekce...(Snímek 5) Čtení pravidla str.150. | První věta mluví o děvčeti Ve 2. větě je flákač chlapec Odpovědi dětí Dětské návrhy | cílová Kognitivní UUD Komunikativní UUD Regulační UUD |
6 Tělesné cvičení | |||
7.Primární konsolidace nového materiálu | Práce se slovy. (snímek číslo 6) Jsou mezi slovy nějaká podstatná jména, která jsou buď mužského nebo ženského rodu? rváč, tyran, zbabělec, zbabělec, zbabělec? Jaká jsou tato slova skloňování? Dokaž to. | Odpovědi dětí | cílová: organizovat učení dětí novému materiálu Regulační UUD Kognitivní UUD Komunikativní UUD |
8 Práce s pravopisným slovníkem. | Jak je v pravopisném slovníku uveden rod těchto podstatných jmen? Na stolech máte pravopisné slovníky. Otevřete str. 174 a najděte obecná podstatná jména. Přečtěte si je. Rozumíte všem slovům? | Čtení a vysvětlování slov | |
9.Práce s lexikálním významem nalezených slov | Tvořte věty se 2-3 podstatnými jmény (orálně). | Regulační UUD Kognitivní UUD Komunikativní UUD |
|
10. Konsolidace probraného materiálu 1) Cvičení „Hádej slovo“: | Pokračujme v seznámení s obecnými podstatnými jmény - výkladem lexikálního významu hádejte podstatná jména obecného rodu, zapište je do sešitu do sloupce v souladu s čísly vět. Nápověda na tabuli (slova jsou napsána ve sloupci). 1) Velmi pracovitý, pilný člověk (dříč, dříč 2) Chytrý člověk. (chytrá holka) 3) Někdo, kdo hodně a často pláče. (Uplakánek) Naučme se správně používat obecná podstatná jména v naší řeči? Vytvořme algoritmus pro správné používání obecných podstatných jmen v řeči (pište na tabuli). | cílová: zorganizujte, jak studenti dokončí standardní úkoly na novém materiálu Kognitivní UUD Osobní UUD Komunikativní UUD Cílová: rozšiřovat u žáků porozumění obecným podstatným jménům a rozvíjet schopnost třídit slova podle typických významů. |
|
11 Skupinová práce | Na stolech máte upomínky, které můžete použít při plnění dalšího úkolu. Cvičení: zapište to přidáním koncovek přídavných jmen. U obecných podstatných jmen uveďte rod. 1. Seryozha je sirotek. Káťa je sirotek. 2. Váňa je velký... tyran. Marina - úžasné.. zabiya- 3. Vitya je velmi... chytrý. Moje sestra Sveta je velmi chytrá. | cílová: organizovat identifikaci typů úkolů, kde je možné využít nové poznatky Regulační UUD Kognitivní UUD Komunikativní UUD |
|
12.Reflexe | Co nového jste se dnes naučili v lekci o podstatném nom? Co to znamená správně používat obecná podstatná jména v řeči? Kolik pohlaví je v ruštině? Svou odpověď uveďte ve formě diagramu (na kusech papíru). Vyhlášení známek na lekci. - Zvedněte karty pro ty, kterým se jejich práce ve třídě líbila. | Pracujte na kusech papíru Seberte barevné karty | cílová: organizovat nahrávání nového materiálu naučeného ve třídě Osobní UUD |
13.Domácí úkol | Cvičení 101. Podle pokynů učebnice sestavte vlastní 2 věty se slovy obecného rodu, pravidlo str. 150 | cílová: konsolidace nového materiálu |
Seznam použité literatury
1., Metodický komentář k učebnici ruského jazyka pro 4. ročník. Manuál pro učitele základních škol (Systém –) M.: Vita – Press, 2011.
2., Ruský jazyk: Učebnice pro 4. ročník ZŠ (Systém -): Ve 2 knihách. Kniha 1. – 7. vyd. - M.: Vita – Press, 2008.
Příloha 1
.Podstatné jméno je...
4. Najděte chybu.
a) m.r. – houslista, akordeon, káva; b) f..r. – jahody, zrcadlo, život;
ve středu. R. – jablko, touha, žalář.
5. Na konci jakých podstatných jmen po sykavkách se píše znak b?
a) mužského rodu; b) střední rod; c) ženský.
6. V jakém případě jsou podstatná jména ve frázích: prohlédl si město, knihovnu, pevnost; Pojedu do Kalugy, Kazaně, Orenburgu?
a) v nominativu; b) v akuzativu; c) v genitivu.
Dodatek 2 . Slovník obecných podstatných jmen.
chudák mrzák, neschopný řev
ubohý darebák, neschopný rovný
běloruký krátký žrout samouk
tulák tramp samotář sirotek
nevrlý pijavice škrábanec sladký zub
nerdy baby squeaky má chuť na sladké
povýšený labužník plačtivý ospalý
ubohý levák vysává potížistu
špinavý gaučák zpíval spolu s klábosením
Miláčku, výborně, jmenovec polosirotka
dobrý kolega žebrák ticho
zmije mumlat proč chrastit
echidna ignorant vybíravý dříč
chamtivý ignorant hnidopich hloupý
chamtivý malý lump chytrý
tyran neviditelný slick prude
tyran klutz patsy grabber
arogantní, nedočkavý, větrný pytel, chlubivý
koktavý odpadnutí opilec mazaný
špinavý sissy dříč hubený
přihlížející nevím zející regicid
vzteklý, neklidný, zmatený, úhledný
hnusný nerovný bloudící darebák
nacpat se slob Reva Yula Yabeda
Typ lekce: kombinované.
Cílová: vytvářet podmínky pro rozvoj schopnosti určovat rod podstatných jmen.
úkoly:
- rozvíjet dovednosti žáků v určování rodu podstatných jmen záměnou osobních a přivlastňovacích zájmen;
- rozvíjet u žáků pravopisnou ostražitost a řeč; schopnost zobecňovat a seskupovat slova podle určitých charakteristik;
- vychovat člověka, který ví, jak pečovat o své zdraví.
Zařízení:
- učebnice “Ruský jazyk-3” (2 hodiny) autor T.G. Ramzaeva;
- plakát se slovy lidové moudrosti „Postarej se znovu o svůj šat a od mládí své zdraví“;
- kresba "rajče";
- Karta Tokarelf;
- karta „g - - - x“;
- tabulka „Pohlaví podstatných jmen“;
- tabulka s podstatnými jmény v množném čísle;
- každý student má „koláčovou“ kresbu);
- fotografie dětí na téma: „Zimní radovánky“;
- kresba-plakát „Na kopci“;
- model teploměru (pro každého žáka);
- vícebarevné magnety;
- přehrávač.
Během vyučování
I. Organizační bod:
U. Dobré odpoledne Budu se na vás usmívat a vy se na sebe usmíváte a myslíte si, jak je dobře, že jsme dnes spolu. Přeji vám dobrou náladu a úspěšnou práci.
U.Dnes naši lekci zahájíme lidovou moudrostí. Přečtěte si to.
Pečujte znovu o své šaty a o své zdraví od mládí.
– Jak těmto slovům rozumíte?
– Které hlásky se v této větě nejčastěji opakují? (písmena o, e)
- Toto je první linie písma.
– Sedněte si rovně, hezky se posaďte a pište Ach.
– Na druhý řádek napište slabiky a kombinace s těmito písmeny og oro ruda.
II. Práce se slovní zásobou.
- První slovo začíná na „og“. (okurka)
- Podívej se na obrázek. co to je? (rajče)
- Slovo rozptýlené „tokarelf“. (brambor)
- Doplňte chybějící písmena "g - - -x". (hrách)
- Hádejte slovo podle jeho lexikálního významu.
Jedná se o bylinnou rostlinu z čeledi Rosaceae, která produkuje sladké červené bobule. (jahoda) - Hádej hádanku.
Velikost pěsti, červená strana.
Dotknete se ho prstem - je to hladké,
A když kousnete, je to sladké.
(jablko)
– Označte přízvučné a nepřízvučné samohlásky.
III. Aktualizace znalostí.
U. Co mají všechna slova ve slovní zásobě společného? (označit předměty)
– Na jaké otázky podstatná jména odpovídají? (kdo co?)
– Jaké druhy podstatných jmen existují? (M.R., F.R., S.R.)
– Jak určit rod podstatného jména?
Na desce je tabulka:
U. Dnes v lekci posílíme schopnost určovat rod podstatných jmen a naučíme se pečovat o své zdraví.
IV. Práce na novém tématu.
U. Na tabuli je napsána věta, přečtěte si ji.
Dívky připravily zeleninový salát.
U. Rozsvítíme světla. Pod pravopisem se objevují signální tečky.
Napište větu zpaměti. Syntaktický rozbor věty.
– Jaké číslo je podstatné jméno? salát? (jednotné číslo)
– Změňte číslo. (saláty)
– Co je to za podstatné jméno? (pan.)
– Změňte rod tohoto podstatného jména. (podstatná jména se nemění podle pohlaví)
– Jaké je číslo podstatného jména? dívky?
– Co je to za podstatné jméno? (ženský)
- Jak jsi to zjistil? (uveďte slovo v jednotném čísle)
– Jak zjistit rod podstatného jména, které je v množném čísle?
– Toto je uvedeno v pravidle na straně 21 vaší učebnice.
(seznámení s pravidlem)
U. Pomocí tohoto pravidla provedeme následující úkol.
Slova jsou uvedena na tabuli. Přečtěte si je.
- ořechy
- opice
- párky v rohlíku
- peří
- Orli)
- písmena
- minx
– Určete rod podstatných jmen. Napište je v jednotném čísle do tří sloupců – podle pohlaví.
(Žáci si zapisují vysvětlení na tabuli a do sešitu.)
1)U. Podívejte se na střední slova. Které slovo chybí? Zdůvodněte svou odpověď.
(První názor. Slovo navíc Pírko. Protože Pírko A dopis můžete se ho dotknout a pouzdro nelze se dotknout rukama.
Druhý názor. Zbytečné slovo pouzdro. Protože dopis A Pírko začít písmenem peh, a slovo pouzdro začíná písmenem de.)
– Vyberte synonymum pro slovo pouzdro. (třída)
– Jaký druh podstatného jména třída?(s.r.)
2) U. Podívejte se na ženská slova. Které slovo chybí? Zdůvodněte svou odpověď.
(První názor. Slovo navíc zima. Protože slovy opice, minx existuje oddělovací měkké znaménko a ve slově zima Ne.
Druhý názor. Zbytečné slovo zima. Od podstatných jmen opice A minx- animovaný, a zima– neživý.
– Vyberte antonymum pro slovo zima. (léto)
– Určete rod podstatného jména léto.(s.r.)
3)U. Podívejte se na podstatná jména mužského rodu. Které slovo chybí? Zdůvodněte svou odpověď.
(První názor. Slovo navíc orel. Protože orel A Párek v rohlíku- neživý a orel je živé podstatné jméno.
Druhý názor. Zbytečné slovo Párek v rohlíku protože slova matice A orel začít písmenem Ó, a slovo Párek v rohlíku začíná písmenem ha.)
U. Vezměte prosím na vědomí, že slovo Párek v rohlíku k nám přišel z anglického jazyka. Skládá se ze dvou částí.
– Kdo ví, jak je přeložen první díl – horký? (horký)
– Kdo ví, jak je přeložena druhá část – Německá doga?(Pes)
– Takže se ukázalo, že je to „hot dog“. Vynalezeno Párek v rohlíku milovník psů, který měl jezevčíka.
V dnešní době stále častěji vidíme na naší nabídce sendviče, párky v rohlíku a hamburgery.
– Je takové jídlo vždy zdravé?
– Jakým produktům byste měli dát přednost? Proč?
V. Tělesná výchova minut.
U. Nyní uslyšíte název produktu. Pokud je tento produkt bohatý na vitamíny, tleskejte rukama. Pokud ne, otočte hlavu zleva doprava.
Pomeranč, krekry, řepa, mléko, sýr, Coca-Cola, hruška, maso.
– Jaká ženská slova byla použita?
– Jaká mužská slova byla použita?
– Jaká střední slova zazněla?
VI. Práce na pokrytém materiálu.
1) Zde je schéma návrhu.
SZO? co dělá? Který? Co?
– Vymyslete větu s dodatkem, který odpovídá na otázku Co?, označuje produkt zdravé výživy. Tento dodatek je v souladu s definicí, která odpovídá na otázku Který?. Takže, jaké podstatné jméno bude odpovídat na otázku Co?.
Opice jí žlutý banán.
Chlapec jíst zelenou okurku.
Káťa jí zralý pomeranč.
– Zapište si do sešitu jednu větu dle vlastního výběru.
– Pojmenujte fráze, které se objevují ve vaší větě.
– Která dvě slova nelze nazvat frází?
– Určete rod podstatných jmen ve své větě.
Teď hádejte hádanku.
Hádejte snadno a rychle:
Měkké, svěží a voňavé,
Je černý, je bílý,
A někdy je to spálené. (chléb)
U. Je těžké si představit náš život bez chleba. Lidé si o něm vymysleli mnoho přísloví.
– Jaká přísloví o chlebu znáš?
Chléb je chléb bratr.
Špatný oběd, když není chleba.
Chléb je otec, voda je matka.
Není tu ani kousek chleba a v horní místnosti je melancholie.
Chléb a voda jsou mužskou potravou.
3) Na str. 20 ze své učebnice, najděte cvičení 406. Přečtěte si příběh o chlebu.
U. Určete hlavní myšlenku textu.
D. Pěstování chleba vyžaduje hodně úsilí.
– První větu zapisujeme s komentářem.
– druhou a třetí větu by měli zkopírovat studenti první možnosti;
– třetí a čtvrtou větu zkopírujte studentům druhé možnosti.
Poslední větu zapisujeme pod diktát.
U. Nad podstatnými jmény uveďte pohlaví.
Peer review.
4) Každý z vás má na stole housku Tato buchta není obyčejná. Má pravopisnou náplň. Doplňte chybějící pravopis ve slovech:
- mouka
- m...smutný
- brusinka...ka
- mastný
- pečený
- Lahodné
- skořápka...ka
- zelí
- w...lotok
- p...mýdlo
- o...potravinách
- zap...x
- ...vyčištěno
- kushan...e
- Báječné
- zásah
U. Výrobky z mouky obsahují mnoho kalorií, které vedou k nadváze. Navrhuji, abyste se všichni trochu pohnuli
VII. Tělesné cvičení. (k hudbě)
Kdo nerad tančí
A není přátelský s tělesnou výchovou,
Neměl by ani snít
Mít štíhlou postavu.
Kdo cukroví, sušenky
Bez váhání to pohltí,
Vypadá nešťastně
A špatná nálada.A všichni se rádi bavíme
Podívejte se na nás.
Oblíbený hip-hopový tanec
Tančíme prostě skvěle!
Hip-hop - la-la-la.
Horní tleskání - dvě nuly.
Bang-bang - ta-ra-ra.
Tančíme až do rána.
5) Zvláště užitečné je hrát a aktivně se pohybovat na čerstvém vzduchu. Podívejte se, kolik zábavy nám zima nadělila! To je bruslení, lyžování, sáňkování.
(Recenze dětských fotografií.)
– Navrhuji, abyste se podíval do jednoho z nádvoří.
(Na tabuli se objeví ilustrace na téma „Zimní radovánky“.)
– Kdo je zobrazen na obrázku?
- Co ty děti dělají?
– Na základě tohoto obrázku vytvořte narativní text. Dejte tomu název.
Samostatná práce studentů.
Poslech nejlepších děl.
U. Určete rod podstatných jmen, která se objevují ve vašem textu.
VIII. Shrnutí lekce. Domácí práce.
– Jak určit rod podstatných jmen?
– Tyto znalosti vám pomohou provést cvičení 405 na straně 20 doma.
IX. Odraz.
U. Každý z vás má na stole model teploměru na měření tělesné teploty. Když se člověk cítí špatně nebo úzkostně, teplota stoupá na 38, 39, 40, 41.
Pokud není alarm, je vše v pořádku, teplota je 36,6. Teplota člověka může být až 35. Při této teplotě člověk pociťuje únavu, nedostatek zájmu a touhu cokoliv dělat.
– Změřte si tělesnou teplotu.
– Většina kluků ve třídě se cítí dobře.
- Děkuji vám všem za vaši práci. Být zdravý! Lekce skončila.