План на урока: разбор на просто изречение. Синтактичен анализ на просто изречение. Примери за разбор на прости изречения

потвърждавам:

Директор на KSU "Свободненска гимназия"

Н. А. Меркер _____________

Ососкова Анастасия Игоревна 2 категория 3 (основно ниво)

вещ

руски език

Клас

5 Б"

дата

14.11.2016

Тема на урока

Синтактичен анализ на просто изречение.

Мишена

Да се ​​формира у учениците концепцията за разбор според членовете на изречението

Задачи

Организирайте дейностите на учениците за усвояване на нов материал;

Развитие на способността за подчертаване основен и второстепенни членове на изречението;

Развитие на диалогична реч, способност за синтезиране, сравняване, анализиране и самостоятелно правене на изводи.

Методи

Мозъчна атака, попълване на таблици и диаграми за изречения, анализиране на изречения, логически задачи.

Интегриране на седем модула

CM, диалогично обучение, управление и лидерство

в преподаването, ОО, работа с надарени ученици.

очакван резултат

Ученици:

Умеят да откриват главни и второстепенни членове на изречението, да им задават въпроси и да ги подчертават графично писмено;

- може да прави прости изречения.

Оборудване,

видимост

Маркери, хартия А-4, стикери, плакати, различни офис консумативи, необходими за творческата работа на учениците.

По време на часовете

Дейности на учителя

Студентски дейности

орг. момент.

1.Поздрав

2.Психологическа нагласа. Обучение: „Поздрави“.

1. Поздравете учителя

2. Разходете се из класа, като се ръкувате един с друг: „Здравей“, „Здравей“, „Как си?“ и т.н. Хвалят се и си правят комплименти.

Мозъчна атака.

Проучване д/з.

аз Стимулиране

Мотивация

Приложение.

Изпълнение на задачи.

Творчески момент.

Отражение.

Оценяване

Домашна работа.

Днес, момчета, е необичаен ден за нас. Предстои ни пътуване до страната на „Синтаксиса“. За да започнем нашето пътуване, трябва да отговорим на един въпрос:

Какво е синтаксис?

Браво, сега пътят е отворен и можем да започнем нашето пътуване. Но преди за да започнем нашето пътуване, нека се разделим на групи.

Ще ви дам формуляри за оценка, на които ще се оценявате за всеки етап от урока.

1 спирка. Отговори на въпроси .

    Назовете главните части на изречението.

    Какъв е предметът?

    Какво е предикат?

    Назовете второстепенните членове на изречението.

    Какво е добавка?

    Каква е дефиницията?

    Какво е обстоятелство?

2-ра спирка . Попълнете таблицата

3 спиране. Основните членове на предложението.

Прочети изреченията. Намерете главните членове на изречението.

4 спирка. Второстепенни членове на изречението.

Прочети текста. Запишете първото изречение. Подчертайте второстепенните части на изречението.

Направете скици за този текст.

5 стоп. Загрявка.

Физкултурна минута.

6 стоп. Анализ на предложенията.

Прочетете изреченията и ги анализирайте по членове на изречението.

7 стоп. Попълнете диаграмите.

Попълнете схемите за изреченията от точка 6.

8 стоп. Поговорка - народна мъдрост.

Довършете поговорките.

9 стоп. Повтаряме това, което знаем.

МИНИ ТЕСТ

10 стоп. Ultimate.

Моето настроение.

Момчета, за какво говорихме в клас? Хареса ли ви урока? Напишете мнението си за урока (слайд 32).

Оценките се поставят въз основа на бланките за оценка.

Напишете кратка история за това как е минал урокът. Напишете едно изречение и го подредете по членове на изречението.

Синтаксисът е дял от науката за езика, който изучава фрази и изречения.

Плодовете са разделени на групи въз основа на техните имена. След това те сами рисуват тези плодове.

Отговорите на учениците (който пръв вдигне ръка)

Попълнете подготвената таблица.

1. Звънецът звънна. 2. Учениците влязоха. 3. Учителят поздрави (устно)

Изпълняват и трите групи.

През пролетта учениците засаждат овощни дървета.

Бумащина.

Група 1: Дойде приятелска пролет.

2 група: Духа топъл вятър от юг.

3 група: Пролетта е боядисала дърветата в зелено.

Раздават се диаграми с предложения.

Подбират подходящи по смисъл думи и казват коя част от изречението са.

Прочетете изреченията и открийте главните и второстепенните членове на изречението.

Изберете "усмивка".

Извършете теста и проверете с помощта на ключа. Дават оценки.

Записвам

Тема на урока: Разбор на просто изречение

Цели:

1) въведете реда на анализиране

просто изречение;

2) да се развие способността за създаване на синтактични

анализ (устен и писмен) на просто изречение;

3) активиране на способността за ясно и кратко изразяване на мислите;

4) култивиране на внимание към думите чрез изграждане

предложения;

5) повторение на изучения материал по темата „Синтаксис“, части на речта, изучени правописи, пунктограми;

6) да се формира представа за здравето като един от основните

ценности на човешкия живот.

TRCM техники: 1. Техника „Вярни - неверни твърдения“

3. Техника „Тънки и дебели въпроси“

4. Техника „Хвани грешка“.

5. Техника „Намиране на съвпадения“

6.Клъстер

Форма на работа: 1.Пред

2. Индивидуален

3. Парна баня

По време на часовете.

1. Орг. момент .

Здравейте, радвам се да ви приветствам на урока по руски език.

Нека се усмихнем един на друг, приятели,

Ще подарим усмивки на гостите,

Готови ли сте за урока?

Тогава се захващайте за работа, желая ви успех!

Много добре! Всички се усмихнаха! Знаете ли, че усмивката е най-доброто хапче за здраве?

Имате емотикони на чиновете си, те също ще ви се усмихват и ще ви помогнат да поддържате доброто настроение в час.

Вземете усмихнатото личице в ръката си и го вдигнете.

Нека успееш в урока!

Запишете номера, страхотна работа.

2. Етап на повикване. Актуализиране на знанията.

А сега, момчета, ще играем играта „Вярвате ли?“ Тази игра ще ни помогне да разберем какво знаете и какво не знаете.

Ще задавам тънки въпроси, на които ще отговаряте само с "да" или "не", и дебели въпроси, на които трябва да се отговори подробно.

Техника „Верни и грешни твърдения“, „Тънки и дебели въпроси“

    Вярвате ли, че емоционалните изречения могат да бъдат възклицателни или невъзклицателни? (да)

    Вярвате ли, че има общи и необичайни изречения въз основа на целта на изявлението? (не) Какви са те? (разказ, поощрение, въпросителен)

    Вярвате ли, че простите изречения имат една граматична основа, а сложните изречения имат две или повече граматични основи? (да)

    Вярвате ли, че обектът, наречието и модификаторът са основните части на изречението? (не) Кои членове на изречението са главни? (подлог и сказуемо)

Момчета, моля, кажете ми за коя тема ви зададох въпроси? (оферта)

Какъв клон на науката за езика изучава изреченията? (Синтаксис)

Знаете ли как се нарича разбор на изречение по член?

Какво трябва да научим в клас? (Разбор

просто изречение.)

Моля, запишете темата на урока в тетрадката си.

Освен това трябва да повторим и обобщим знанията по темата „Синтаксис“.

И гатанки, поговорки, поговорки и текстове за здравословен начин на живот ще ни помогнат в това. Нашият урок ще се проведе под мотото: „Ако си здрав, ще получиш всичко“. Как разбирате тази поговорка? (ако си здрав и не боледуваш, ще можеш да учиш, работиш и ще имаш всичко)

3. Лексика и правописна работа.

А сега ще играем на „Правописен футбол“. Ще ви задавам гатанки, а вие ще записвате отговорите, разделени със запетаи. Бъдете внимателни, не пропускайте гол в собствената си врата, т.е. Не правете грешки.

1. зелена поляна,
Стотина пейки наоколо
От порта до порта
Хората тичат енергично.
На тези порти -
Риболовни мрежи.(стадион)

2. - Не разбирам, момчета, кои сте вие?
Птици? Рибари?
Каква мрежа има в двора?
- Няма ли да се намесите в играта?
По-добре си тръгвай!
Играем...(волейбол)

3. Този кон не яде овес,
Вместо крака има две колела.
Седни на кон и го язди,
Просто карай по-добре. (велосипед)

4. Лента, топка, дънер и успоредка,

Пръстените са до тях.

Не смея да изброявам

Много черупки.

Красота и пластичност

Дава ни... (гимнастика)

5 . В този спорт играчите

Всички са пъргави и високи.

Те обичат да играят на топка

И го хвърлете на ринга.

Топката силно удря пода,

Така че това е... (баскетбол)

6 . Няма да се измъчвам в честна битка

Ще защитя двете си сестри.

Ударих боксова круша на тренировка,

Защото аз... (боксьор)

7 . Ето ги спортистите на кънки

Те тренират скачане.

И ледът блести.

Тези спортисти са... (скейтъри)

8. И момчета, и момичета

Те ни обичат много през зимата,

Те нарязват леда на тънка шарка,

Те не искат да се приберат.

Ние сме грациозни и леки

Ние сме фигуристи... (кънки)

Партньорска проверка.Дано не сте пропуснали нито един автогол.

- Момчета! На какъв правопис сме написали думите (непроверени гласни и съгласни в основата на думата) И кои думи са допълнителни? Какви думи могат да се използват като тестова дума? (боксьор, кънки) Каква обща тема са обединени тези думи? (спорт) Каква роля играе за човешкото здраве? Какво трябва да направите, за да живеете здрави и щастливи дълги години? (точно така, спортувайте) Запишете изречението

Ще се каляваме и ще спортуваме по-често!

4. Обяснение на нов материал.

Създаване на клъстер.

Синтактичен анализ на записаното изречение. Характеристики на предложението.

(Подбудително, възклицателно, просто, двусъставно, общо, усложнено от еднородни сказуемо) Построяване на схема.

5.Части на речта

Сега нека проверим как знаете частите на речта, защото изреченията и фразите се състоят от думи, изразени с различни части на речта.

Коя дума има грешна част на речта?

1) Лекува - глагол в сегашно време;

2) I-предлог

3) Добър – прилагателно;

4) Смехът е съществително. Отговор: 2

6. Тръгваме да търсим оферти. Работете по двойки.

На бюрата ви има листове със схеми. И на слайда виждате предложения. Намерете предложение за вашата диаграма.

1. Израстваме смели, загорели на слънце.

2. Витамините ще ви помогнат срещу настинки и болки в гърлото.

3. Правете упражнения всеки ден, умората, летаргията и мързелът ще изчезнат!

4. Да се ​​закалим и да спортуваме!

5. Обичате ли да играете футбол?

6. Въздухът, слънцето и водата са нашите най-добри приятели.

Запишете намерените изречения и направете синтактичен анализ. На дъската има 1 човек (партньорът пише в тетрадка и след това проверява на дъската)

7. Работа по двойки.

Имате пликове на бюрата си, отворете ги и съставете изречения от думите, така че да получите пословици и поговорки за здравословния начин на живот. Работим по двойки (1 изречение на маса)

1. Апетитът бяга от болния, но отива към здравия.
2. Болестта няма да настигне бързите и умните.

3. Здравето е по-ценно от богатството.
4. Чистотата е ключът към здравето.

5. Здравият сън означава страхотно здраве през деня.

6. Добрият смях лекува душата.

Запишете получените изречения и ги анализирайте синтактично. На дъската 1 човек работи върху карта - анализ на думите по състав: чистота, упражнение.

8. Физкултурна минутка

Сега ще имаме урок по физическо възпитание с вас. Тъй като днес повтаряме изучения материал от синтаксиса, загрявката ще бъде свързана с познаване на терминологията, която използваме.

Правила на играта.Учениците стават от местата си, с ръце на коланите. Учителят назовава различни термини. Ако термините се отнасят до синтаксиса, вдигнете ръцете си нагоре, но ако се отнасят за други раздели на езика, свалете ръцете си надолу.

Представка, граматична основа, фраза, корен, основа на думата, запетая, обстоятелство, тире, наставка, изречение, обръщение, буква.

9. Техника „Хвани грешка“.

Поправете грешките в използването на думи в тези изречения.

Смехът на Петя е заразителен. Грипът е заразно заболяване.

Запишете изреченията в коригирана форма. Обяснете разположението на тирето в изречение 2.

10. Здравето ни се влияе и от диетата ни. Премахнете тестените изделия, кифлите и бонбоните от ежедневното си меню и оставете колкото се може повече зеленчуци и плодове. Чуйте какво се казва в едно от техните стихотворения? Изразително четене на стихотворение.

Градина чудо.
Хората са изненадани:
Що за градина-чудо е това?
Тук има репички и салата,
Лук, магданоз и спанак.
Домати краставици
Съзряват заедно - браво!
И картофи и зеле
Те растат плътно в лехите.
И всички казват в един глас:
„Ние растем тук заради децата.
За усърдие и работа
Цялата реколта ще бъде пожъната“.

Защо трябва да ядете възможно най-много плодове и зеленчуци, момчета?

Задачи: 1) намерете изречения, усложнени от еднородни части на изречението;

2) Съставете просто изречение с еднородни членове и обобщаваща дума. В градината растат зеленчуци: репички, маруля, зеле, домати.

2) начертайте диаграма

3. Етап „Отражение“

11. Работа с текст.Прочетете, поставете пропуснатите букви, добавете препинателни знаци. Разберете едно изречение. (Спокойна музика и звуци от дивата природа).

1. Музиката лекува.

Всички обичат музиката. Добрата музика подобрява настроението ви 4 . А лошата музика разрушава нервната система на човека.

Лошата музика дори те кара да плачеш по-бързо. От лоша музика те могат да изсъхнат и да умрат.

2. Спокойната музика отпуска, облекчава психическото напрежение. Той съчетава успокояващите звуци на живата природа: ромон на ручей, шум на море, глас на птици. Възвръща спокойствието и доброто настроение.

Или дайте тест? Или на 1-ви ред има текст, а на 2-ри ред има тест?

Урокът ни е към своя край, всички се справихте много добре днес. Много добре! Като напомняне за нашия урок ще имате емотикони, на гърба на които ще намерите моите пожелания към вас.

Урокът приключи, благодаря на всички!


Препис

1 Общинска бюджетна образователна институция Средно училище 29 на името на Герой на Съветския съюз P.S. Кузуба Общинско образувание Славянски район Открит урок на тема: „Синтактичен анализ на сложно изречение“ Разработено от Светлана Николаевна Акопова, учител по руски език и литература

2 Урок по руски език 5 клас Тема: „Разбор на сложно изречение“ Цел: актуализиране и възстановяване на способността за извършване на синтактичен разбор на сложно изречение. Планирани образователни резултати: Предмет: да знае реда на синтактичния разбор на сложно изречение; Метапредмет: приложение на придобитите знания, умения и умения в ежедневието; умение за използване на родния език като средство за придобиване на знания в други учебни предмети; интердисциплинарно ниво. Лични: разбиране на руския език като една от основните национални културни ценности на руския народ; определящата роля на езика в развитието на интелектуалните, творческите способности и моралните качества на индивида, значението му в процеса на получаване на училищно образование. Методи и форми на обучение. създаване на проблемни ситуации индивидуални, групови фронтални. Оборудване: компютър, екран, мултимедиен проектор. Визуален демонстрационен материал мултимедийна серия: презентация по темата на урока.

3 Ход на урока I. Орг. момент 1 Поздрав (мотивация) Радваме се да ви видим всички на урока по руски език. Искам комуникацията ни да протича в добра бизнес атмосфера. Надявам се, че ще се опитате да покажете знанията си по време на урока, ние ще развием вашите способности за наблюдение, вашата реч и ще обогатим речника ви. И в същото време ще предприемем увлекателно пътешествие из приказките на А.С. II. Актуализиране на знанията и пробна учебна дейност 1 Групова задача Първият ученик назовава субекта, вторият сказуемо, след това добавяме второстепенните членове 1-ви ред 2-ри ред 3-ти ред Чудната лайка е защитена Печели отборът, който има дълго и логично изречение. 2 разговор по въпроси. А сега ще гадаем с лайка. Който гадае, откъсва листенце и казва: „обича или обича“, и ние разбираме кой знае и кой не знае. Въпроси а) какво е предложение? б) кой клон на науката за езика изучава изреченията? в) назовавайте изречения според целта на изявлението. г) какви изречения познавате по интонация? д) как да различим простото изречение от сложното? е) какви предложения има за броя на основните членове? g) какви изречения знаете въз основа на наличието на второстепенни членове? з) как могат да бъдат сложни изреченията?

4 Нека запишем числото, страхотна работа. Следваща задача Сега направете изявление по темата „Приказките на Пушкин“, което е повече от фраза и по-малко от текст Каква синтактична единица на езика трябваше да използвате? Запишете в тетрадката си Кое изречение е това въз основа на наличието на граматически основи? А сега ще проверим как сте усвоили темата „прости и сложни изречения.“ Нека проведем схематична диктовка S P P P S 1) След като хвърли мрежа в морето, мрежата дойде само с кал. 2) Някъде в далечното царство, в тридесетата държава, живял славният цар Дадон. 3) Балда отиде до близката гора и хвана две птици с един камък и ги сложи в торба. 4) Катеричката пее песни и гризе всички ядки. 5) И кралицата се засмя, и сви рамене, и намигна с очи, и щракна с пръсти. 6) Островът лежи на морето, на острова има градушка. Нека си спомним имената на приказките. 1) Приказка за рибар и риба. 2) Приказката за златното петле. 3) Приказката за цар Салтан, неговия славен и могъщ герой княз Гвидон Салтанович и красивата принцеса Лебед. 4) Приказката за мъртвата принцеса и седемте рицари Работете по двойки. Партньорска проверка.

5 Физически упражнения Спуснете ръцете си по-ниско и достигнете земята. Мишката върви тихо, защото наблизо има котка. Бебетата с чаша дори са много добри. Те се навеждат ниско и избухват в звънливи звуци. Тук ходи великан, Като голям жерав. На две крачки ще мине горичката, реката и поляните. Понито тича в кръг и ми се усмихва като приятел. Ако наистина искам, ще яздя с понито.

6 III. Откриване на нови знания Момчета, за да можем да формулираме темата на урока днес, предлагам да познаете думата. За да направите това, трябва да отговорите правилно на въпроси за повторение Първата буква в името на изречението, където има второстепенни членове P Първата буква от азбуката A Какво изучава пунктуацията? Z Първата буква на сложно изречение, чиито части са свързани интонационно? Б Второстепенен член на изречението, отговарящ на въпросите къде, откъде, откъде? O Първата буква на падежа, отговаряща на въпроса кого, какво? R АБРАФИЦИРАНЕ Какви синтактични разбори в раздела „Синтаксис“ знаете? Какви изречения изучавахме в предишните уроци? Как ще звучи последната тема от изучаването на сложно изречение? Запишете тема. Нека се опитаме да определим вашите цели: повторете, задълбочете и изпробвайте вашите знания и умения. Кое изречение вече познавате? Задача на изследователите. Използвайки предложените диаграми, съставете устно изречения от приказките на Пушкин. 3 1, Година-две минават мирно, петлето седи мирно. Вятърът весело шуми, корабът весело тича. Наближаваше обяд и в двора се чуваше тропот. 1[i] Катеричката пее песни и гризе всички ядки. 2[, ] Моя светлина, огледало! Кажете ми и докладвайте цялата истина. Вятър, вятър, ти си могъщ! Нека напишем предложение.

7 В синьото небе звездите блестят, в синьото море вълните бият. Нека се опитаме сами да измислим план за разбор на сложно изречение. Вие и аз знаем как да анализираме просто изречение, така че мисля, че няма да ни е трудно да анализираме сложно. Диаграма за разбор. 1 Вид на изречението според целта на изказването 2 По интонация 3 Граматически основи (прости изречения като част от сложно) 4 Средства за свързване на прости изречения като част от сложно (какво е това?). Кои познаваме? (Съюзни, несъюзни) 5 Наличието или отсъствието на второстепенни членове Нека проверим анализа с учебника 41 IV. Практическа дейност (обобщаване и систематизиране на знания) Показване на слайдове Повторение на синтактичен анализ Да разгледаме таблицата, да говорим за сложно изречение SP BSP съюз SSP SPP Допълнителна задача Обобщение. Напишете съвети на приятелите си за приказките на прекрасния руски писател Пушкин (използвайки различни видове изречения и думи от нашите справочници) Назовете сложните изречения, които ни помогнаха да съставим текста. Разберете сложно изречение. Съставете изречения, като извършвате поредица от действия

8 1 От изречението: „Пасантчиците кацнаха в центъра на стадиона“, вземете сказуемото. 2 От изречението: „Изведнъж се чуха леки стъпки“ вземете определението 3 Добавете подлога от изречението: „Снежинките се топят по бузите“ 4 Вземете съществително име, което действа като обект: „Пътеките в градината бяха покрити с листа” използвайте това съществително във винителен падеж с предлога на. V. Обобщаване на информацията, получена в урока, оценка. Днес в час Научих Радвах се на моите съученици Коментиране на оценки. Домашна работа 47 упражнение 242. Използван материал: С.В. Савченкова. Работна тетрадка по руски език към учебника на Т. А. Ладыженская и др. 5 клас" М.: АСТ: Астрел: Полиграфиздат, 2011 г. Л. А. Ахременкова "Към първите пет стъпка по стъпка" - М.: Просвещение, 2011 г. Березка


ОБЩИНСКА БЮДЖЕТНА ПРЕДУЧИЛИЩНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ ЦЕНТЪР ЗА РАЗВИТИЕ НА ДЕТЕТО ЦДГ 24 “СОЛНИШКО” Викторина по приказки на А.С. Пушкин Четете Пушкин, приятели! Четете приказки! И тогава ще има живот

Технологична карта на урока по руски език Урок 42 Клас: 5 A, B Дата на урока: Тема на урока: Повторение по темата „Синтаксис и пунктуация“. Тип урок: общометодически уроци. Учебник "Руски език"

Тире между субект и сказуемо Учител: Жернова Н. В. Предмет: Руски език 2. Клас: 5 3. Автор на учебните материали: Г. Г. Граник, Н. А. Борисенко 4. Тема на урока: Тире между субект и сказуемо при отсъствие на съединител .

Обобщение на урока по руски език в 8 клас на тема: „Еднородни членове на изречението“. Цел: да се разширят и затвърдят знанията на учениците за еднородните членове на изречението. Цели: 1. Образователни: разширяване на знанията

Технологична карта на урока по руски език в 3 клас в общообразователната система „Училище 2100“ Учител: Олга Поликарповна Смирнова, начален учител MOBU Lyceum Тема: Често срещани и необичайни

ДЪРЖАВНА ИНСТИТУЦИЯ НА ЛУГАНСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА „ЛУГАНСКА ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ – ЕЗИКОВА ГИМНАЗИЯ 36 НА ИМЕТО НА МАРШАЛ Г. К. ЖУКОВ“ Обобщение на урока. Литературно четене. 2 клас „Приказки“

Разработване на урок по руски език в 8 клас на тема "Маловажни членове на изречението. Допълнение" Цел на урока: повторение на основна информация за второстепенните членове на изречението, обобщение на съществуващите

Леденева Светлана Николаевна, учител по руски език и литература MKOU "Касторенская гимназия 1" Касторенски район на Курска област Резюме на урока по руски език в 5 "А" клас в контекста на прилагането на Федералния държавен образователен стандарт

Технологична карта на урока по темата „Разбор на просто изречение“ 1. Тарасенко Наталия Анатолиевна 2. Учител 3. Руски език и литература 4. 5 клас Цели на урока: Образователни: Преподавайте правилно

Открит урок „Пътуване през приказките на А. С. Пушкин“ Цел: Задълбочаване и разширяване на знанията на децата за великия руски поет А. С. Пушкин. Цели: - Разширете знанията на децата за поета А. С. Пушкин. -Продължи

Урок по руски език в 5. клас Обобщение на наученото по темата: „Синтаксис. Пунктуация" Разработено от: Свитнева Елена Николаевна учител по руски език и литература 2014-2015 учебна година Цели на урока: Образователни:

Общинска автономна предучилищна образователна институция "Детска градина 49" (сграда 2, Яселна алея, 8). Фоторепортаж „Пушкинска седмица” 04 юни 09 юни 2018 г. Цел: възпитаване на любов към руския език

ТЕХНОЛОГИЧНА КАРТА НА УРОКА СПОРЕД GED Име на учителя: Markina I.I. Предмет/клас: Руски език, 5 а Дата: 2014г Тема: „Обстоятелство“ Обща информация за урока Цел: създаване на условия за формиране на езикови

Викторина по приказките на А. С. Пушкин. Цел: Да култивирате интерес към произведенията на великия писател А. С. Пушкин, способността да драматизирате откъси от любимите приказки на писателя. Викторина по мотиви от приказките на А. С. Пушкин

Викторина по приказките на А. С. Пушкин Викторина по приказките на А. С. Пушкин за ученици от 3-4 клас за обобщаване на знанията за произведенията на Пушкин. Тема: „Викторина върху приказките на А. С. Пушкин.“ Цел: Разширяване

Усманова Хадишат Мусаевна, учител по руски език, Общинско бюджетно учебно заведение СОУ, с. Садово на Чеченската република Урок-викторина „Светът на приказките на Александър Сергеевич Пушкин“ Цел: развиване на умения за изразително четене и преразказ

Болховитина Олга Сергеевна начален учител Обобщение на урока Клас: 3 “G” клас Урок: Руски език Тема: “Незначителен член на изречението: определение” Цел на урока: запознаване на учениците с нови

Общинска образователна институция "Средно училище Лопчинска" на област Тиндински Работна програма за учебния предмет "Руски език" 9 клас Приета на срещата

Цели и задачи на урока: Лични: ОБОБЩЕНИЕ НА УРОКА по темата „Числителните числа като част от речта“. - формират цялостна езикова картина; - развиват способността за адекватна оценка на собствения успех

Образователен продукт за сертифициране: Резюме на урока по руски език в 5 клас на тема „Обстоятелство“ Планирани резултати предмет, личен, метапредмет Тема на урока Обстоятелство Клас 5

Предмет: Руски език, 5 клас. Урок 149. Дата: 5 март 2014 г. Тема на урока. Обобщение и систематизиране на изученото по темата „Прилагателното като част на речта” Цели: 1. Образователни: - обобщават

Обобщение на когнитивно-игровите дейности с деца в предучилищна възраст. Пътешествие през приказките на А. С. Пушкин Цел: Да се ​​създадат условия за развитие на познавателния интерес на децата на средна възраст към приказките на А. С. Пушкин.

Обяснителна бележка към работната програма за руски език в 11 клас. Тази работна програма е съставена въз основа на Държавния стандарт за общо образование, Примерна програма за руски език,

Технологична карта на „отворен“ урок по руски език в 8а клас, МБОУ училище 39, Самара. Учител: Байкулова Светлана Николаевна Образователна институция: MBOU School 39 Самара УМК: Авторска програма за общо образование

Тест по приказките на Пушкин Тест по приказките на Пушкин - 1 / 8 1. Какви приказки е написал Пушкин? „Снежната кралица и приказката за златното петле“ „Приказката за рибаря и рибката и Снежанка и седемте джуджета“ „Песен

Технологична карта на урока Предмет: Руски език Клас: 3 Учител: Корякова Анастасия Александровна Тема на урока Място на урока по темата (в раздела/главата) Анализ на глагола като 6 урок от 7-ма част на речта Тип на урок

Описание на методологията за развитие на ИКТ компетентности чрез системата от уроци, използвайки средствата на вашия предмет Обобщение на урока по темата „Комбинация от фрази“ в 5 клас Заикина Л.В. Предмет: Руски език Клас: 5 Тема: Колокация

Тема на урока: „Независими и спомагателни части на речта“. (3-ти клас) UMK „Основно училище на XXI век” Осипова Ирина Василиевна начален учител МАОУ СОУ 25, Балаково. Продължителност на урока: 45 минути.

ОБЩИНСКА АВТОНОМНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ „СРЕДНО УЧИЛИЩЕ 9“ Обобщение на урок по руски език в контекста на прилагането на Федералния държавен образователен стандарт в 5 клас по темата „Основни членове на изречението. Предмет"

Тема: „Незначителни членове на изречението. Допълнение "" Цели и задачи: Образователни: подобряване на знанията на учениците за предложението; упражняват способността да разпознават главни и второстепенни елементи в изречение

Урок по математика Тема: „Правилни и неправилни дроби“. 4 клас. Цели на урока: 1. Образователни. Дайте на децата представа за правилни и неправилни дроби. Формулирайте определения за правилно и неправилно

MKOU „Специално училище 106“ Тематична линия „Според приказките на A.S. Пушкин“ Подготвен и проведен от: Антоновская Е.Ю., учител по руски език и литература; Шепелева A.S., учител по руски език и литература

Тема: Правопис на частици не с глаголи. Образователни: разширяват знанията на децата за функционалните части на речта, задълбочават знанията на учениците за глагола като част от речта (лексикално значение на глагола, положително

Технологична карта на урока Уводна част Пълно име Заславская Татяна Николаевна, учител в общинската образователна институция Зебляковска гимназия. Предмет: математика Клас: 1 Наименование на учебно-метод

MBOU "Байцуровская основна гимназия" Подготвен от: начален учител Т. В. Кривошей с. Baitsury 2014 ТЕМА: „ТАМ ПО НЕПОЗНАТИ ПЪТЕКИ“ Цели: да се идентифицират знанията на децата за приказките на А.С.

Обобщение на открит урок. Технологична карта на урока Учител в началното училище Пятницина Светлана Юриевна Учебен предмет: Руски език Клас: 2 Дата: 16 април 2015 г. Автор и име на учебния комплекс:

Синтактичният анализ на простото изречение е твърдо установен в практиката на началните и средните училища. Това е най-трудният и обемен вид граматичен анализ. Включва характеристики и очертания на изречението, анализ по членове, посочващи части на речта.

Структурата и значението на простото изречение се изучават от 5-ти клас. Пълният набор от признаци на простото изречение е посочен в 8. клас, а в 9. клас акцентът е върху сложните изречения.

При този вид анализ нивата на морфологията и синтаксиса са свързани: ученикът трябва да може да идентифицира части от речта, да разпознава техните форми, да намира връзки, да разбира как думите са свързани във фраза, да знае знаците на главното и второстепенното членове на изречението.

Нека започнем с най-простото: ще помогнем на децата да се подготвят за разбор в 5 клас. В началното училище ученикът запомня последователността на синтактичния разбор и го изпълнява на начално ниво, като посочва граматическата основа, синтактичните връзки между думите, вида на изречението според състава и целта на изявлението, научава се да съставя диаграми и да намира еднородни членове.

В началните училища се използват различни програми по руски език, така че нивото на изискванията и подготовката на учениците са различни. В пети клас приех деца, които са учили в началното училище по програмите на образователната система „Училище 2100“, „Училище на Русия“ и „Начално училище на 21 век“. вършат огромна работа, за да компенсират недостатъците на своите учебници, а самите те „залагат” приемственост между основното и средното училище.

В 5 клас материалът за анализ на изречението се обобщава, разширява и изгражда в по-пълна форма, в 6-7 клас се усъвършенства, като се вземат предвид новоизучените морфологични единици (глаголни форми: причастие и герундий; наречие и категория състояние; функция; думи: предлози, съюзи и частици ).

Нека покажем с примери разликите между нивото на изискванията във формата за анализ.

В 4 клас

В 5 клас

В просто изречение граматическата основа е подчертана, познатите части на речта са посочени над думите, хомогенните членове са подчертани, фразите са изписани или са нарисувани синтактични връзки между думите. Схема: [O -, O]. Изявителни, невъзклицателни, прости, общи, с еднородни сказуеми.

Съществително име (главна дума) + прил.,

Гл. (главна дума) + същ.

Гл. (главна дума) + място.

Наречие + глагол (главна дума)

Синтактичните връзки не са начертани, фразите не са изписани, схемата и основните обозначения са еднакви, но характеристиките са различни: разказ, невъзклицателен, прост, двусъставен, общ, усложнен от еднородни предикати.

Анализът се практикува непрекъснато в часовете и участва в граматичните задачи в контролните диктовки.

В сложно изречение се подчертават граматическите основи, частите се номерират, над думите се подписват познати части на речта, видът се посочва според целта на изявлението и емоционалното оцветяване, според състава и присъствието на второстепенни членове . Схема за разбор: [O и O] 1, 2 и 3. Сказуемо, невъзклицателно, сложно, разпространено.

Схемата остава същата, но характеристиките са различни: разказ, невъзклицателна, сложна, състои се от 3 части, които са свързани с безсъюзна и съюзна връзка, 1 част е с еднородни членове, всички части са двусъставни и разпространени. .

Анализът на сложно изречение в 5 клас е с образователна цел и не е средство за контрол.

Модели на изречения с пряка реч: A: "P!" или "P," - a. Въвежда се понятието цитат, което съвпада по дизайн с пряката реч.

Диаграмите се допълват от прекъсване на пряката реч с думите на автора: „P, - a.“ и "P, - a, - p". Въвежда се понятието диалог и начините за неговото проектиране.

Изготвят се схеми, но не се характеризират изречения с пряка реч.


План за синтактичен анализ на просто изречение

1. Определете вида на изречението според целта на изявлението (разказ, въпросително, побудително).

2. Разберете вида на изречението чрез емоционално оцветяване (невъзклицателно или възклицателно).

3. Намерете граматичната основа на изречението, подчертайте го и посочете методите на изразяване, посочете, че изречението е просто.

4. Определете състава на основните членове на предложението (двусъставно или едносъставно).

5. Определете наличието на второстепенни членове (обикновени или необичайни).

6. Подчертайте второстепенните членове на изречението, посочете начините на тяхното изразяване (части на речта): от състава на подлога и състава на сказуемото.

7. Определете наличието на липсващи членове на изречението (пълни или непълни).

8. Определете наличието на усложнение (усложнено или неусложнено).

9. Запишете характеристиките на предложението.

10. Създайте план на предложението.

За анализ използвахме изречения от прекрасните приказки на Сергей Козлов за таралежа и малката мечка.

1) Беше необикновен есенен ден!

2) Задължение на всеки е да работи.

3) Тридесет комара изтичаха на поляната и започнаха да свирят на пискливите си цигулки.

4) Той няма нито баща, нито майка, нито таралеж, нито мечка.

5) И Белка взе ядки и чаша и забърза след тях.

6) И те сложиха неща в кошница: гъби, мед, чайник, чаши - и отидоха до реката.

7) Борови иглички, елхови шишарки и дори паяжини - всички те се изправиха, усмихнаха се и започнаха да пеят с всички сили последната есенна песен на тревата.

8) Таралежът лежеше, покрит до носа си с одеяло, и гледаше Малката мечка с тихи очи.

9) Таралежът седеше на хълм под бор и гледаше осветената от луната долина, наводнена с мъгла.

10) Отвъд реката гората беше тъмна, пламтяща от трепетлики.

11) Така до вечерта те тичаха, скачаха, скачаха от скалата и крещяха с пълно гърло, поставяйки началото на тишината и тишината на есенната гора.

12) И той скочи като истинско кенгуру.

13) Вода, къде бягаш?

14) Може би е полудял?

15) Струва ми се, че той се е представял... като вятъра.

Примери за разбор на прости изречения


Краткосрочен план на урока Предмет Клас Дата Тема Общи цели Резултати от обучението Резултати от обучението на учениците (A) Резултати от обучението на учениците (B) Резултати от обучението на учениците (C) Ключови идеи Връзки Подробности (ресурси) Етапи (Време) Начало на урока (3 минути) Руски език 6 “А” 05.05.2016 г. Синтактичен разбор на сложно изречение Познават синтактичния разбор на сложно изречение. Да може да анализира сложно изречение. Знаят и умеят да анализират сложни изречения. Знаят и умеят да анализират сложно изречение. Умеят самостоятелно да анализират, синтезират и сравняват прости изречения като част от сложно изречение. Познават и умеят да анализират сложно изречение. Може да извършва синтактичен анализ устно и писмено. Знаят и умеят да анализират сложно изречение. Развийте последователна реч, памет и мислене. Държавен образователен стандарт, учебна програма, учебник. Таблици, хартия А4, карти със задачи, стикери, плакати, различни канцеларски материали, необходими за творческата работа на учениците. Действия на учителя Действия на учениците Оценка Ход на урока 1. Поздрав 2. Психологическо настроение. Обучение: „Поздрави“. 1. Поздравете учителя 2. Разходете се из класа, като се ръкувате един с друг: „Здравей“, „Здравей“, „Как си?“ и т.н. Хвалят се и си правят комплименти. Устно насърчение от учителя. Проверка на домашното (7 минути) Пр. 10 Рецепция Въпроси за „Дебели и тънки въпроси“ върху обхванатите материали. Децата отговарят Въведение в темата (8 минути) Изпълнение на целта на урока (8 Разберете тези изречения по членове: Децата анализират по членове на изречението 1. Бяла пара се разстила по ливадите. 2. Сънна гора се оглежда в огледалото на залива, тиха тъмнина лежи в гъсталака.. Словесно поощрение от учителя.. Децата четат и анализират сложно изречение „Палец“ 1. Вид на изречението според целта на изявлението. 2. Възклицателно ли е изречението? 3. Просто или сложно изречение. Просто изречение: 4. Често или нечесто. 5. Главни и второстепенни членове на изречението. 6. Еднородни членове на изречението (ако има такива). 7. Обжалване (ако има такова). Сложно изречение: 4. Части на сложното изречение, техните основи. 5. Частите на сложното изречение са свързани със съюзи или без съюзи. Пример за писмен анализ на просто изречение: Бяла пара се разнася по ливадите. (I.S. Nikitin.) Комплекс: Сънната гора гледа в огледалото на залива, в гъсталака лежи тихият мрак. Физическо упражнение (3 минути) Реализация на целта на урока (15 минути) (I.S. Никитин.) Загряване 1. Разберете първото и третото изречение писмено, останалите устно. 1. Слънцето не стоеше никъде в бледото, ясно небе. 2. Дълги сенки бягаха от дърветата, от храстите, от високите купи сено. 3. Слънцето беше вече доста високо в ясното небе, но полетата все още блестяха от роса. 4. Влажната земя е еластична под краката, високите сухи стръкове трева не се движат, дълги нишки блестят на бледата трева. (I.S. Turgenev.) Посочете звуците на мястото на маркираните букви. 2. Препишете, като използвате липсващи запетаи. Прегледайте писмено предложенията. Направете синтактичен анализ на изречението. 1. Внимателно навлизаме в гората рано сутринта. 2. Лека мъгла се издига от земята и върху всяка игла.. борове върху всяко листо.. резци върху всяко стръкче трева.. други малки и нежни... капчици вода. Домашна работа (1 минута) Размисъл (2 минути) D/Z упражнение. по желание. Децата пишат в дневници Какво ви хареса? Какви въпроси имате относно новата тема? Децата отговарят Формираща оценка